Vishay/Dale RNC60H1544DSBSL
RNC60H1544DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1544DSBSL
Brief Description
RES 1.54M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1544DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1544DSBSL
QUANTITY
RNC60H1544DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1544DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1544DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1544DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1544DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1544DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1544DSBSL
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT OTP MQFP-80-1 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 105MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DBL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO41 datasheet.pdf
8+8 WAY F CRIMP S/BORE W/JS datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CONN SSL RCPT HSG 2POS 1.8MM datasheet.pdf
IC REG BOOST CTRLR datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf