Vishay/Dale RNC60H1561BSRSL
RNC60H1561BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1561BSRSL
Brief Description
RES 1.56K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1561BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1561BSRSL
QUANTITY
RNC60H1561BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1561BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1561BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1561BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1561BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1561BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1561BSRSL
CONN HEADER 4POS VERT .250 TIN datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 36KHZ datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 30SEC 28-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 50A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 600MA 60 MOHM datasheet.pdf
SW SAFETY DOOR 3NC VERT datasheet.pdf
093 WAFERCON PCB CONN MIXTERM datasheet.pdf
HDR 12POS RA 2MM datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf