Vishay/Dale RNC60H1581BSRE6
RNC60H1581BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1581BSRE6
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1581BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1581BSRE6
QUANTITY
RNC60H1581BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1581BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1581BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1581BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1581BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1581BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1581BSRE6
IC DUAL 10-BIT D/A CONV 48-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 25.4MMX16.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
DIN-SGNL LOCKING LEVER FEMALE C datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf