Vishay/Dale RNC60H1583BSB14
RNC60H1583BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1583BSB14
Brief Description
RES 158K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1583BSB14.pdf
Availability of RNC60H1583BSB14
QUANTITY
RNC60H1583BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1583BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1583BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1583BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1583BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1583BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1583BSB14
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 200KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 2V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONTACT BUSS 3 PAIR GOLD datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 810MA 270 MOHM TH datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf