Vishay/Dale RNC60H1583FSRSL
RNC60H1583FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1583FSRSL
Brief Description
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1583FSRSL.pdf
Availability of RNC60H1583FSRSL
QUANTITY
RNC60H1583FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1583FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1583FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1583FSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1583FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1583FSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1583FSRSL
THERMISTOR PTC OCP 300 OHM 25C datasheet.pdf
RES 700 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 40A ISOPLUS247 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 3M datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
MW35-C HY 12AWG 30KG/66.1LBS datasheet.pdf
68UF 16V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf