Vishay/Dale RNC60H1584FSBSL
RNC60H1584FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1584FSBSL
Brief Description
RES 1.58M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1584FSBSL.pdf
Availability of RNC60H1584FSBSL
QUANTITY
RNC60H1584FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1584FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1584FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1584FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1584FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1584FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1584FSBSL
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 600MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 4.38V SOT23-3 datasheet.pdf
LED CBI 3MM MULTI BLOCK RT ANGLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MBXLE R/A RCPT 3P+32S+3P datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPST-NC PIN datasheet.pdf
TV 55C 55#20 SKT RECP datasheet.pdf
400 MSPS 14-Bit, 1.8V CMOS Direct Digital Synthesizer IC datasheet.pdf