Vishay/Dale RNC60H1602DSB14
RNC60H1602DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1602DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1602DSB14.pdf
Availability of RNC60H1602DSB14
QUANTITY
RNC60H1602DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1602DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1602DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1602DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1602DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1602DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1602DSB14
SIDACTOR BI 90V 400A TO-92 datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
DSUB CABLE - CFM15S/AE15M/X datasheet.pdf
SENSOR AMP 500PSI .5-4.5VDC OUT datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf