Vishay/Dale RNC60H1621BSBSL
RNC60H1621BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1621BSBSL
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1621BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1621BSBSL
QUANTITY
RNC60H1621BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1621BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1621BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1621BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1621BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1621BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1621BSBSL
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.63V LOW SC-70 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8MSOP datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/YLW/GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 380MA 1.68 OHM datasheet.pdf