Vishay/Dale RNC60H1621BSRSL
RNC60H1621BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1621BSRSL
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1621BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1621BSRSL
QUANTITY
RNC60H1621BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1621BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1621BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1621BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1621BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1621BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1621BSRSL
IDC CABLE - APK30B/AE30M/APK30B datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 8-QFN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf
LED ARRAY 500LM WARM WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf