Vishay/Dale RNC60H1623FSRE6
RNC60H1623FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1623FSRE6
Brief Description
RES 162K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1623FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1623FSRE6
QUANTITY
RNC60H1623FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1623FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1623FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1623FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1623FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1623FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1623FSRE6
CABLE TIE 50LB WR BLK 11.5"L datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.4V SC-82AB datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 13KV NONSTND datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FUSE MAXI BLADE 32V 1PK CARD 30A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf