Vishay/Dale RNC60H1644DSRE6
RNC60H1644DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1644DSRE6
Brief Description
RES 1.64M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1644DSRE6.pdf
Availability of RNC60H1644DSRE6
QUANTITY
RNC60H1644DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1644DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1644DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.64M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1644DSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1644DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1644DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1644DSRE6
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 375MW SOD123F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DRIVER/RCVR DUAL BUS 20-DIP datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 35A datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf