Vishay/Dale RNC60H1652BSB14
RNC60H1652BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1652BSB14
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1652BSB14.pdf
Availability of RNC60H1652BSB14
QUANTITY
RNC60H1652BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1652BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1652BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1652BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1652BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1652BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1652BSB14
POWER SUPPLY DIGITAL PROGRAM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/RED TINT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN CABLE datasheet.pdf
M804 12C 12#16 SKT RECP THRD datasheet.pdf
TV 37C 37#22D SKT PLUG datasheet.pdf
Non-Isolated 5A SIP/SMT DC/DC Converters datasheet.pdf