Vishay/Dale RNC60H1652BSBSL
RNC60H1652BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1652BSBSL
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1652BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1652BSBSL
QUANTITY
RNC60H1652BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1652BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1652BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1652BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1652BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1652BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1652BSBSL
RES SMD 576K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
TXRX OPTICAL SFP DMI IND LATCH datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
RES 0.015 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf