Vishay/Dale RNC60H1652DSB14
RNC60H1652DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1652DSB14
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1652DSB14.pdf
Availability of RNC60H1652DSB14
QUANTITY
RNC60H1652DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1652DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1652DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1652DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1652DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1652DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1652DSB14
CAP FILM 0.015UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES MO 2W 100K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWIT CV/CC HV 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf