Vishay/Dale RNC60H1662BSB14
RNC60H1662BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1662BSB14
Brief Description
RES 16.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1662BSB14.pdf
Availability of RNC60H1662BSB14
QUANTITY
RNC60H1662BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1662BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1662BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1662BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1662BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1662BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1662BSB14
FIXED IND 470UH 7.2A 114 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RECEPT HR 12POS 2.5MM BLACK datasheet.pdf
IC SENSOR GEAR TOOTH 4SIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 1.0GSPS 100TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 150MW SOD523 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
ETHERNET CABLE ANG 10M datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf