Vishay/Dale RNC60H1672BSB14
RNC60H1672BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1672BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1672BSB14.pdf
Availability of RNC60H1672BSB14
QUANTITY
RNC60H1672BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1672BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1672BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1672BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1672BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1672BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1672BSB14
IC OPAMP GP 280MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN SPRING 64POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
CONN PCB 10POS .100 DL 2.8MM datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLX 4:1 2GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
2X8POS DIL VERTICAL PIN HEADER datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .62 15.8MMX100' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
LOCATOR MINI STATIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf