Vishay/Dale RNC60H1692BSB14
RNC60H1692BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1692BSB14
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1692BSB14.pdf
Availability of RNC60H1692BSB14
QUANTITY
RNC60H1692BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1692BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1692BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1692BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1692BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1692BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1692BSB14
FIXED IND 18UH 1.1A 350 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 300MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FILTER DC EMC/EMI PV INVERT MED datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H GOLD datasheet.pdf
STRIP MARKER 4 SPCL datasheet.pdf
IC USB POWER SWITCH 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf