Vishay/Dale RNC60H1692FSR36
RNC60H1692FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1692FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1692FSR36.pdf
Availability of RNC60H1692FSR36
QUANTITY
RNC60H1692FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1692FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1692FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1692FSR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1692FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1692FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H1692FSR36
JUMPER-H1507TR/A3048N/H1505TR 3" datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
IC MONITOR DUAL SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.6X3.5MM 7.76" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 4W datasheet.pdf