Vishay/Dale RNC60H1693FRB14
RNC60H1693FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1693FRB14
Brief Description
RES 169K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1693FRB14.pdf
Availability of RNC60H1693FRB14
QUANTITY
RNC60H1693FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1693FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1693FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1693FRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1693FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1693FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H1693FRB14
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A HINGE LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO214AB datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 31-32AWG TAB RECPT datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 10"L X 8"W datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf