Vishay/Dale RNC60H1742DSBSL
RNC60H1742DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1742DSBSL
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1742DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1742DSBSL
QUANTITY
RNC60H1742DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1742DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1742DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1742DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1742DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1742DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1742DSBSL
TRANS PNP 20V 2.5A E-LINE datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TSLP-3 datasheet.pdf
MODULE PIP 50A .7-3.6V HORZ SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 0.02% 8W TO220-4 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf