Vishay/Dale RNC60H1742DSBSL
RNC60H1742DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1742DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1742DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1742DSBSL
QUANTITY
RNC60H1742DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1742DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1742DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1742DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1742DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1742DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1742DSBSL
JUMPER-H1501TR/A3048R/H1501TR 6" datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 459K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.25% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf