Vishay/Dale RNC60H1742DSRE6
RNC60H1742DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1742DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1742DSRE6.pdf
Availability of RNC60H1742DSRE6
QUANTITY
RNC60H1742DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1742DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1742DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1742DSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1742DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1742DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1742DSRE6
IC CURRENT GAUGE PREC 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 10POS T/H 20V datasheet.pdf
IC FPGA 331 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 430MA 3.8 OHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 3KW 230V datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 324MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W DO201 datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTW 16POS datasheet.pdf