Vishay/Dale RNC60H1742DSRSL
RNC60H1742DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1742DSRSL
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1742DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1742DSRSL
QUANTITY
RNC60H1742DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1742DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1742DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1742DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1742DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1742DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1742DSRSL
FUSE BOARD MNT 315MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 220/240VAC datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT 168BGA datasheet.pdf
IC INVERTER BUFF/DVR DL SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 3KV U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
COMBO 5W5 M PCB STR G TIN datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf