Vishay/Dale RNC60H1743BSB14
RNC60H1743BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1743BSB14
Brief Description
RES 174K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1743BSB14.pdf
Availability of RNC60H1743BSB14
QUANTITY
RNC60H1743BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1743BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1743BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1743BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1743BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1743BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1743BSB14
FIXED IND 22UH 150MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 50POS R/A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4POS 3 POLES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D4NL-1DFH-B datasheet.pdf
CONN RECEPT 31POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
RP CONDUCTIVE D/C 34 SHELL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf