Vishay/Dale RNC60H1743BSBSL
RNC60H1743BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1743BSBSL
Brief Description
RES 174K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1743BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1743BSBSL
QUANTITY
RNC60H1743BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1743BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1743BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1743BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1743BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1743BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1743BSBSL
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR ELECT CAP 0.270" datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf