Vishay/Dale RNC60H1743DSBSL
RNC60H1743DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1743DSBSL
Brief Description
RES 174K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1743DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1743DSBSL
QUANTITY
RNC60H1743DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1743DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1743DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1743DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1743DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1743DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1743DSBSL
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
GDT 260V 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.9 MOHM SMD datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS TIN datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 290MA 1.5 OHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 42 OHM 10% 1000W datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.01"L X 10"W datasheet.pdf
RES 6.04M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf