Vishay/Dale RNC60H1760DSB14
RNC60H1760DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1760DSB14
Brief Description
RES 176 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1760DSB14.pdf
Availability of RNC60H1760DSB14
QUANTITY
RNC60H1760DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1760DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1760DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)176
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1760DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1760DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1760DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1760DSB14
CONN FFC TOP 16POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 256POS 16-TSSOP datasheet.pdf
SMART POWER MODULE 20A SPM32-AA datasheet.pdf
SWITCH REED SPST .5A 27-33 A/T datasheet.pdf
SENSOR VRS 10-32 SUB-MINI 8V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.62"L X 3.11"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V +/-12V datasheet.pdf