Vishay/Dale RNC60H1762DSB14
RNC60H1762DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1762DSB14
Brief Description
RES 17.6K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1762DSB14.pdf
Availability of RNC60H1762DSB14
QUANTITY
RNC60H1762DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1762DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1762DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1762DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1762DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1762DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1762DSB14
FIXED IND 82UH 65MA 19 OHM SMD datasheet.pdf
IC DETECTOR RF/IF TRUPWR 4WLCSP datasheet.pdf
INSULATOR FOR BU-30BL,30TBO RED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 25.27MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 13POS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.6A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf