Vishay/Dale RNC60H1762DSBSL
RNC60H1762DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1762DSBSL
Brief Description
RES 17.6K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1762DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1762DSBSL
QUANTITY
RNC60H1762DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1762DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1762DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1762DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1762DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1762DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1762DSBSL
RES SMD 24.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf