Vishay/Dale RNC60H1780BSB14
RNC60H1780BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1780BSB14
Brief Description
RES 178 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1780BSB14.pdf
Availability of RNC60H1780BSB14
QUANTITY
RNC60H1780BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1780BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1780BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)178
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1780BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1780BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1780BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1780BSB14
TRANS NPN 80V 10A TO-220AB datasheet.pdf
IC AMP VHF-MICROWAVE SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7T 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 250VAC RAD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 8A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 300NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf