Vishay/Dale RNC60H1781DSRE6
RNC60H1781DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1781DSRE6
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1781DSRE6.pdf
Availability of RNC60H1781DSRE6
QUANTITY
RNC60H1781DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1781DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1781DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1781DSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1781DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1781DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1781DSRE6
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
MEMORY CARD SD MICRO M2 512MB datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONTACT ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf