Vishay/Dale RNC60H1782FRBSL
RNC60H1782FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1782FRBSL
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1782FRBSL.pdf
Availability of RNC60H1782FRBSL
QUANTITY
RNC60H1782FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1782FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1782FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1782FRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1782FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1782FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1782FRBSL
BATTERY PACK NIMH 12.0V 1550MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
FIXED IND 168UH 1.02A 400 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 57.692MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 14.35MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf