Vishay/Dale RNC60H1783DSB14
RNC60H1783DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1783DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 178K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1783DSB14.pdf
Availability of RNC60H1783DSB14
QUANTITY
RNC60H1783DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1783DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1783DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1783DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1783DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1783DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1783DSB14
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 200MW 1005 datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf