Vishay/Dale RNC60H17R4FSBSL
RNC60H17R4FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H17R4FSBSL
Brief Description
RES 17.4 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H17R4FSBSL.pdf
Availability of RNC60H17R4FSBSL
QUANTITY
RNC60H17R4FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H17R4FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H17R4FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H17R4FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H17R4FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H17R4FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H17R4FSBSL
FIXED IND 10UH 1.5A 110 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 2000RES 2M datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 15W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB32 M32 datasheet.pdf
IC POWER MONITOR I2C 12-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 22POS datasheet.pdf