Vishay/Dale RNC60H17R4FSRE6
RNC60H17R4FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H17R4FSRE6
Brief Description
RES 17.4 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H17R4FSRE6.pdf
Availability of RNC60H17R4FSRE6
QUANTITY
RNC60H17R4FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H17R4FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H17R4FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)