Vishay/Dale RNC60H1800DSBSL
RNC60H1800DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1800DSBSL
Brief Description
RES 180 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1800DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1800DSBSL
QUANTITY
RNC60H1800DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1800DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1800DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1800DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1800DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1800DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1800DSBSL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC SWIT PWM GREEN CM OVP 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO214AB datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 100 CONT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf