Vishay/Dale RNC60H1800DSRE6
RNC60H1800DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1800DSRE6
Brief Description
RES 180 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1800DSRE6.pdf
Availability of RNC60H1800DSRE6
QUANTITY
RNC60H1800DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1800DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1800DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1800DSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1800DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1800DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1800DSRE6
ADAPTER MINIZERO-MODEM DB9M-DB9F datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNAP-IN W/SWITCH 10A datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 24.51MM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf