Vishay/Dale RNC60H1800DSRSL
RNC60H1800DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1800DSRSL
Brief Description
RES 180 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1800DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1800DSRSL
QUANTITY
RNC60H1800DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1800DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1800DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1800DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1800DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1800DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1800DSRSL
TRANS NPN 15V 4.5A 2X2MM 3-MLP datasheet.pdf
IC ADC 14-BIT 200KSPS 16-QSOP datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C RED SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC PMIC DC/DC 1CH LDO 3CH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 92K OHM 10% 100W datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf