Vishay/Dale RNC60H1802DSBSL
RNC60H1802DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1802DSBSL
Brief Description
RES 18K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1802DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1802DSBSL
QUANTITY
RNC60H1802DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1802DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1802DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1802DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1802DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1802DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1802DSBSL
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC A/D CONV 14BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 500KSPS PRL 48-TQFP datasheet.pdf
SMA STRT CLAMP BLKHD JACK RG 174 datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
1XRSV M12 D-CODED PCRAIGHT OVERM datasheet.pdf
RES SMD 126 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf