Vishay/Dale RNC60H1802DSRE6
RNC60H1802DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1802DSRE6
Brief Description
RES 18K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1802DSRE6.pdf
Availability of RNC60H1802DSRE6
QUANTITY
RNC60H1802DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1802DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1802DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1802DSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1802DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1802DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1802DSRE6
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
TEST POINT PC COMPACT .063"D ORN datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 1A SOT223 datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
LABEL COMP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
FAN AXIAL 140X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf