Vishay/Dale RNC60H1802DSRSL
RNC60H1802DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1802DSRSL
Brief Description
RES 18K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1802DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1802DSRSL
QUANTITY
RNC60H1802DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1802DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1802DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1802DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1802DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1802DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1802DSRSL
REGULATOR 3.3V 13A CU CASE HRZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED AMST-UWBH COOL WHT 6500K SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3A 60 MOHM TH datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf