Vishay/Dale RNC60H1803DSBSL
RNC60H1803DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1803DSBSL
Brief Description
RES 180K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1803DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1803DSBSL
QUANTITY
RNC60H1803DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1803DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1803DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1803DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1803DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1803DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1803DSBSL
CONN IC DIP SOCKET ZIF 22POS GLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5.6A MICRO8 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG15A/AF15/AFG15A datasheet.pdf
HEADER 35POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR VERT CE GRN 28 datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
ATC DIAGNOSTIC KIT - RETAIL CLAM datasheet.pdf
CMOS 80 MHz, Triple 8-Bit Video DAC IC datasheet.pdf