Vishay/Dale RNC60H1804DSRSL
RNC60H1804DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1804DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1804DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1804DSRSL
QUANTITY
RNC60H1804DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1804DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1804DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1804DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1804DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1804DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1804DSRSL
IC DAC 16BIT DUAL 38-TSSOP datasheet.pdf
IC ENERGY METER 1 PHASE 20TSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3A SOT-89 datasheet.pdf
3.96MM KK HDR VT POL-W 11POS datasheet.pdf
RES 0.505 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1W 0805 WIDE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 5+PE INLINE RA SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf