Vishay/Dale RNC60H1821DSBSL
RNC60H1821DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1821DSBSL
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1821DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1821DSBSL
QUANTITY
RNC60H1821DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1821DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1821DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1821DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1821DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1821DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1821DSBSL
MOSFET N-CH 100V 700MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
KIT UPGRADE ZIGBEE PRO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A FMAL 5POS 3' datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 15A datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED RED CLEAR TO236-3 SMD datasheet.pdf
IND METAL PNL 5MM YLW DIFF 12VDC datasheet.pdf