Vishay/Dale RNC60H1822DSB14
RNC60H1822DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1822DSB14
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1822DSB14.pdf
Availability of RNC60H1822DSB14
QUANTITY
RNC60H1822DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1822DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1822DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1822DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1822DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1822DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1822DSB14
SWITCH BASIC SPST-NC 1A SLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 180KA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.079 26 POS datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8VSON datasheet.pdf