Vishay/Dale RNC60H1823BSBSL
RNC60H1823BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1823BSBSL
Brief Description
RES 182K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1823BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1823BSBSL
QUANTITY
RNC60H1823BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1823BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1823BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1823BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1823BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1823BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1823BSBSL
IGBT MOD TRENCH FULL BRIDGE SP6 datasheet.pdf
MCU ADAPTER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
INSERT FGG.2B.316. FOR 16LV datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR SCH TRIG 8XSON datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 225POS GOLD datasheet.pdf
RES 175.84 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
OSC CMEMS 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf