Vishay/Dale RNC60H1823BSRSL
RNC60H1823BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1823BSRSL
Brief Description
RES 182K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1823BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1823BSRSL
QUANTITY
RNC60H1823BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1823BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1823BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1823BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1823BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1823BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1823BSRSL
CONN RCPT 10-12AWG CRIMP 30GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 250V datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.69A 26 MOHM datasheet.pdf