Vishay/Dale RNC60H1823DSBSL
RNC60H1823DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1823DSBSL
Brief Description
RES 182K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1823DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1823DSBSL
QUANTITY
RNC60H1823DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1823DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1823DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1823DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1823DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1823DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1823DSBSL
CASTER W/O LOCKING BRAKE 1 PAIR datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ12 M13 SILVER datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP D LATCH 48SSOP datasheet.pdf
DIE SOLIS STRATO 69875 22-16AWG datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 357K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TEN60 RA RECPT. ASSY datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 40W datasheet.pdf