Vishay/Dale RNC60H1824FRRSL
RNC60H1824FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1824FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1824FRRSL.pdf
Availability of RNC60H1824FRRSL
QUANTITY
RNC60H1824FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1824FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1824FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1824FRRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1824FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1824FRRSL Details Description
Related parts for RNC60H1824FRRSL
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN TERM BLK ZVR2 datasheet.pdf
IC TEMPERATURE SENSOR SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 12.5UF 10% 370VAC QC datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 12NS 128QFP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 1KV U2J 1206 datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WHITE RIBBON 4.33" X 230' datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 360MA 270 MOHM datasheet.pdf
MOD RECT ASSY DOUBLER 1.5A 32KV datasheet.pdf