Vishay/Dale RNC60H1824FRRSL
RNC60H1824FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1824FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1824FRRSL.pdf
Availability of RNC60H1824FRRSL
QUANTITY
RNC60H1824FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1824FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1824FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1824FRRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1824FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1824FRRSL Details Description
Related parts for RNC60H1824FRRSL
CONN PLUG ASSY #3 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN BIPOLAR CHIP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 10.41MM datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf